Baltais troksnis ir skaņa, kas rodas apvienojot visas iespējamās, cilvēka ausij dzirdamās frekvences. To sauc par “balto” dēļ līdzības ar balto gaismu. Baltā gaisma tiek iegūta apvienojot visu krāsu gaismu, bet atkal sadalītā veidā mēs to redzam, uzlūkojot varavīksni vai kristāla prizmu.

Cilvēka auss uztveres īpatnības ļauj izdalīt tikai atsevišķas skaņas. Ja blakus runā viens, divi, varbūt trīs cilvēki mes varam mēģināt saklausīt, ko saka viens no viņiem. Ja vienlaikus runās tūkstots cilvēki, skaņa, ko dzirdēsim būs, kas līdzīgs baltajam troksnim.

Kā izmantot balto troksni savām vajadzībām ?

Baltais troksnis spēj slāpēt visas pārējās skaņas un tieši šī īpašība arī tiek izmantota. Troksnis ausīs, bezmiegs, miega traucējumi, vēlme iemidzināt zīdaini, noskaņot mūzikas instrumentu, uzlabot koncentrēšanās spēju darbā vai mācībās – baltais troksnis var palīdzēt, tikai negrieziet to pārāk skaļi, lai netraumētu dzirdes nervu. Skaļāk šajā gadījumā nav labāk, jo tam ir jābūt tikai kā fona troksnim. Pieaugušajiem šī skaņa sākotnēji var likties neparasta vai pat nepatīkama, bet, ja klausīsieties to divas naktis pēc kārtas, tad gandrīz garantēti gulēsiet labāk kā jebkad iepriekš. Ja Jums nav problēmas ar miegu vai koncentrēšanos, balto troksni speciāli klausīties nevajag, taču daudziem tas palīdz.

Vienkāršākais veids, kā iegūt, ko līdzīgu baltajam troksnim ir a) ieslēgt putekļusūcēju, fēnu vai b) uzgriezt uz radio tukšu radiostaciju (specifiska šņācoša skaņa – skat piemēru zemāk). Ārzemēs tiek pārdoti arī speciāli aparāti, kuru vienīgā funkcija ir baltā trokšņa atskaņošana mazuļu un ne tikai labākam miegam. Protams, krietni lētāk ir vienkārši atrast attiecīgo mūzikas fragmentu internetā un klausīties datorā vai ielādēt kā aplikāciju savā mobilajā tālrunī.

10 stundu kombinēts baltais troksnis labākam miegam

Tiem, kam baltā trokšņa monotonais ritms neliekas sirdij tuvs, ir vērts internetā pameklēt ierakstus, kur dzirdams lietus vai jūras šalkoņa. Ja vēl pirms 20 gadiem šādi skaņdarbi bija vien šaura niša, tad tagad tā ir kļuvusi par ļoti plašu industriju un ir pieejamas visdažādākās dabas skaņas. Arī katrs pats var ierakstīt diktafonā, izmantojot speciālu mikrafonu vai mobilajā tālrunī kādu no dabas skaņām, kas liekas tuva, pie nosacījuma, ka ieraksta kvalitāte ir pietiekami laba.

Papildus informācija

Tiem, kurus ieinteresēja baltais troksnis un ir vēlme izmantot skaņas un mūziku savas veselības un dzīves kvalitātes uzlabošanai ir vērts papētīt šo jautājumu dziļāk. Jau pirms vairākiem tūkstošiem gadu vēdiskajā kultūrā skaņa tika izmantota ārstniecībā, jo pastāvēja uzskats ka katram orgānam un ķermeņa daļai šūnu līmenī atbilst noteikta skaņas frekvence. Ja orgāns rezonē nepareizi, izveidojas slimība. Rietumu medicīnā šādiem uzskatiem ilgus gadus nepievērsa nekādu uzmanību un maigi izsakoties apšaubīja. Pamazām situācija mainās un arī rietumos ir attīstījušies dažādu terapiju veidi, kas izmanto skaņu depresijas, šizofrēnijas, epilepsijas, trauksmes mazināšanai un ārstēšanai. Iespējams, būsiet pamanījuši, ka arī Latvijā aizvien populārākas kļūst skanošās bļodas, gongu meditācija un mantras. Daudziem latviešiem gan vistuvākās, visticamāk, liksies putnu dziesmas un jūras šalkoņa.