ĶERMEŅA MASAS INDEKSS

Ķermeņa masas indekss (ĶMI) palīdz samērā precīzi noteikt sava svara atbilstību vispārējām normām. Svara indekss tiek aprēķināts pēc speciālas formulas un atkarībā no dzīvesveida tā vērtība var mainīties pat dažās dienās. Regulāras pārbaudes var palīdzēt izdarīt savlaicīgas korekcijas uzturā un dzīvesveidā, lai izvairītos no aptaukošanās vai palielinātu svaru normas robežās.


ĶMI Kalkulators

Aprēķināt ĶMI – 1) norādiet svaru kilogramos (apaļi kg) un 2) garumu centimetros.

Tavs ķermeņa masas indekss ir (Izlasi skaidrojumu, ko tas nozīmē.)


 

Rezultātu skaidrojums 

 

ĶMI VĒRTĪBA RAKSTUROJUMS
Zem 18.5 Samazināts svars
18.5—24.9 Normāls, veselīgs svars
25.0—29.9 Liekais svars
30.0 un virs 30 Aptaukošanās

Svara saglabāšana normas robežās samazina risku iegūt hroniskas slimības, kuru rašanos veicina liekais svars (detalizētāku informāciju skat. zemāk).


*Svara kalkulators ir paredzēts pieaugošo ĶMI noteikšanai. Bērniem (līdz 19 gadiem) ķermeņa masas indeksa aprēķins ir identisks, taču tiek izmantota detalizētāka klasifikācijas skala (tiek ņemts vērā dzimums un vecums, rēķināts arī pa mēnešiem. Tāpat bērnu ĶMI tiek veidots, salīdzinot datus ar citiem tāda paša vecuma bērniem percentilēs. )


ĶMI FORMULA

Ķermeņa masas indeksa formula ir vienkārša un to katrs pats var rēķināt arī uz lapas vai galvā. Protams, ērtāk to ir darīt eveseliba.lv ĶMI kalkulatorā.

(ĶMI = svars (kg) : auguma garums (m)2 )

Ilustratīvs piemērs:

  • svars – 70 kg,
  • garums – 1,7 m.

Aprēķins – 70/1,7×1,7= 70/2,89. Svara indekss ir 24,2.

Varam secināt, ka cilvēkam, kas ir 1,70 garš un sver 70 kilogramus ir normāls ķermeņa svars. Protams, katrs cilvēks ir nedaudz atšķirīgs un ķmi nedod pilnīgi precīzas atbildes, taču kalpo kā indikators. Atbilstoši aprēķinātajam indeksam varm noteikt, vai mums ir normāla vai nepietiekama (samazināts svars) ķermeņa masa vai notikusi aptaukošanās.


Cik precīzs ir ķermeņa masas indekss, nosakot tauku daudzumu?

Korelācija starp ĶMI un ķermeņa tauku daudzumu ir spēcīga, taču, ja diviem cilvēkiem ir vienāds svara indekss, tas nenozīmē, ka viņiem arī ir vienāds tauku daudzums. Vērtējot datus ir jāņem vērā šādas sakarības:

  • pie identiska ĶMI sievietēm būs vairāk tauku nekā vīriešiem;
  • pie vienāda ķermeņa masas indeksa vērtības vecākiem cilvēkiem būs vairāk tauku nekā jaunākiem;
  • sportistiem, sevišķi profesionāliem sportistiem ar identisku ĶMI būs mazāk tauku un vairāk muskuļu nekā pārējiem cilvēkiem;
  • šis indikators ļauj labāk spriest par aptaukošanos gadījumos, kad indeksa vērtība ir augsta.

Kādas sekas veselībai rada aptaukošanās?

Paturot prātā iepriekš norādītos ķermeņa masas indeksa noteikšanas ierobežojumus, varam secināt, ka tas ir ļoti noderīgs, lai ātri novērtētu sava un citu svara atbilstību veselību atbalstošām normām.

Paaugstināts ĶMI (aptaukošanās) būtiski palielina risku iegūt hroniskas slimības. ASV Slimību Kontroles Centrs savā pārskatā norāda, ka aptaukošanās pasliktina veselību, “palielina risku ātrāk nomirt un iegūt daudzas kaites (slimības), t.sk.: paaugstināts asinsspiediens (hipertensija) un augsts LDL holesterīna līmenis, zems HDL holesterīna līmenis vai augsts triglicerīdu līmenis (dislipidēmija), 2 tipa diabēts, sirds un asinsvadu slimības,  insults, žultspūšļa slimība, osteoartrīts, miega apnoja un elpošanas problēmas, hronisks iekaisums un oksidatīvais stress, daži vēža veidi (endometrija, krūts, resnās zarnas, nieres, žultspūšļa un aknu vēzis), garīgās slimības, piemēram, depresija, trauksme un citi garīgie traucējumi, ķermeņa sāpes un grūtības pārvietoties, kā arī tiek samazināta dzīves kvalitāte”.

Rūpes par savu veselību ir katra personīgā atbildība. Vairumā gadījumu mēs katrs pats varam darīt ļoti daudz, lai uzturētu svaru optimālā līmenī. Atrunas, ka izmeklējumi  un vizītes pie ārsta ir dārgas un nav veselības apdrošināšana nelīdz. Ja vēlaties palielināt iespēju nodzīvot ilgāk, turklāt pie labas veselības, ir jāsāk rīkoties.


Vidukļa apkārtmēra noteikšana

ASV Nacionālais Sirds, plaušu un asins institūts iesaka papildus mērīt arī vidukļa apkārtmēru, jo tas palīdz objektīvāk pārbaudīt iespējamos veselības riskus, ko rada liekais svars un aptaukošanās. Institūta speciālisti norāda – “ja lielākā daļa tauku ir ap vidukli, nevis pie gurniem, jums ir lielāks risks saslimt ar sirds slimībām un 2. tipa cukura diabētu. Risks palielinās ar vidukļa izmēru, kas sievietēm pārsniedz 35 collas [88,9 cm], bet vīriešiem 40 collas [101,6 cm]”.

Pareiza vidukļa apkārtmēra mērīšana jāveic stāvus, novietojot mērlenti tieši virs gūžas kauliem, pēc gaisa izelpas. Mērot vidukļa apkārtmēru, neaizmirstiet arī pacelt uz augšu kreklu vai citas virsdrēbes.

Institūta pētnieki savā publikācijā arī norāda, ka cilvēkiem, kuru ĶMI ir virs 25 un papildus ir divi vai vairāki riska faktori ir ieteicams zaudēt svaru.

Pat svara samazinājums 5% – 10% apmērā no līdzšinējā svara ļaus mazināt risku iegūt slimības, kas saistītas ar ķermeņa aptaukošanos. Papildus tiek norādīts, ka “cilvēkiem, kuriem ir liekais svars, vidukļa apkārtmērs nav augsts un ir mazāk nekā divi riska faktori, iespējams, būtu nepieciešams novērst turpmāku svara pieaugumu, nevis mazināt svaru”.

Ko darīt, ja ir paaugstināts ķermeņa masas indekss un vēlos zaudēt svaru?

ĶMI noteikšana un vidukļa apkārtmēra mērīšana ir ērti un vienkārši līdzekļi, lai gūtu priekšstatu par pašreizējiem svara apmēriem.

Šobrīd publiskajā telpā ir pieejama dažāda informācija un padomi par to, kā ātri samazināt svaru, ēst veselīgi u.t.t. Tajā pašā laikā katram, kas nopietni domā par savas veselības uzlabošanu būtu vēlams konsultēties ar savu ārstu, lai izrunātu savu situāciju detalizētāk. Ārsts klātienē var veikt ĶMI un vidukļa apkārtmēra mērīšanu, kā arī nosūtīt uz dažādām pārbaudēm un analīzēm. Konsultācija klātienē ļauj objektīvāk novērtēt pacienta veselības stāvokli un slimību riska faktorus.

Ārsts novērtēs jūsu ķermeņa masas indeksu, vidukļa mērījumus un citus sirds slimību riska faktorus. Ja pēdējā gada laikā neesat apmeklējis savu ģimenes ārstu, jums ir iespēja doties uz bezmaksas profilaktisko apskati (iepriekš piesakoties).

Vajadzības gadījumā tiks izklausītas plaušas, izmērīts asinsspiediens, pulss, iztaustīts vēders, novērtēti limfmezgli, krūšu dziedzeri, vairogdziedzeris u.c. izmeklējumi. Ja būs nepieciešams, ģimenes ārsts nozīmēs citas pārbaudes vai konsultācijas pie speciālistiem, kā arī sniegs rekomendācijas veselības stāvokļa turpmākai novērošanai un uzlabošanai. Ķermeņa masas indeksa novērtējums šādā aspektā ir tikai viens no mainīgajiem, kuram vērts sekot.


Izmantotie avoti: