Par mums

Veselība – tas vēl nav viss, taču dzīve bez veselības nav nekas.
Sokrats

Portāls eveseliba.lv tika uzsākts  2013. gada rudenī. Šis ir privāts projekts ar mērķi veicināt veselas Latvijas sabiedrības veidošanu.

Portālā tiek publicēta informatīva un izglītojoša informācija, kas liekas aktuāla konkrētajā brīdī. Publicētā informācija nav paredzēta kā medicīniska konsultācija. Katram rakstam klāt ir pievienotas atsauces un norādes uz vietnēm vai grāmatām, kur var meklēt papildus informāciju par konkrēto tēmu. Papildus pievienotas arī gardas, dažādu ēdienu receptes, no kurām tikai daļu varētu saukt par veselīgām. 


Svarīgi portāls nav saistīts ar valsts oficiālo E-veselības sistēmu. Valsts uzturētā mājaslapā ir pieejama šajā adresēhttps://eveseliba.gov.lv/


Kādēļ tika izveidota eveseliba.lv? 

Ir pienācis laiks katram pašam savlaicīgi uzņemties atbildību par savu un tuvinieku veselību. Profilakse vienmēr būs lētāka par ārstēšanu. Savlaicīgi rīkojoties varam uzlabot un paildzināt savas dzīves kvalitāti. Kamēr esam jauni jūra ir līdz ceļiem un liekas, ka vienmēr viss būs kārtībā, bet tā nav. 

Ikdienā nākas lasīt informāciju par dažādiem atklājumiem vai zinātnes sasniegumiem, kas liekas noderīgi vai vienkārši interesanti. Daļa no šiem jaunumiem, zinātnes un medicīnas atklājumiem vai vienkārši noderīga informācija tiek publicēta arī šeit un ar to var iepazīties eveseliba.lv lasītāji. 

Ar ko sākt? 

Jau secinājām, ka profilakse un atbilstoša rīcība ilgtermiņā vienmēr būs izdevīgāka kā seku novēršana. Ieguldījums veselības uzturēšanā un stiprināšanā ir jāuztver kā ieguldījums savā nākotnē, nevis izdevumi. Lai tas notiktu katram Latvijas iedzīvotājam ir jākļūst izglītotākam veselības jautājumos un vajadzības gadījumā laicīgi jāiet pie ārsta. 

Latvija ir salīdzinoši tīra un pat dzīvojot pilsētā ir iespēja 30 minūšu laikā nokļūt pie dabas. Mums tas liekas pašsaprotami, bet ārzemēs daudzi par to var tikai sapņot. Lai rūpētos par veselību nav jāizgudro divritenis no jauna. Pavērojiet kādos apstākļos ir attīstījies cilvēks evolūcijas gaitā un kā dzīvojam pašlaik. Sākotnēji jācenšas pavadīt katru dienu vismaz 2 stundas svaigā gaisā. Tas var likties daudz, taču atrašanās ārā, nevis sēdēšana pie datora no rīta līdz vakaram ir bijusi cilvēku dabīgā vide miljoniem gadu. Mūsu iekšējās sistēmas nav pieskaņotas sēdošam dzīvesveidam, bet noteikumu pārkāpšana rada sekas. 

Pareizs uzturs ir sabalansēts, maksimāli nepiesārņots un ietver dažādas pārtikas produktu grupas. Ko ēst, cik bieži un cik daudz vēl uztura speciālisti strīdas. Mēs visi neesam vienādi un arī nedzīvojam vienādos apstākļos, līdz ar to nebūs viena universāla ēdienkarte. Laika gaitā arī mainās arī izpratne par to, kas būtu jāēd. Tiem, kam ir padziļināta interese, ir vērts palasīt jaunākās zinātniskās publikācijas un  konsultēties ar uztura speciālistiem. Tāpat vērts papētīt latviešu un citu tautu ēšanas paradumus. Ja kāda tradīcija ir saglabājusies vairākus simtus gadu, iespējams, tai ir dziļāks pasts. 

Papildus jāuzsver nepieciešamība pēc mērenas fiziskās aktivitātes (reizēm arī intensīvas) un kvalitatīva miega (nakts stundās). Ja varat ievērot visus šos priekšnoteikumus, tad būsiet izdarījuši daudz, lai saglabātu savu veselību. Protams, tas neizslēdz dažādas ģenētiskās vainas, iedzimtību un kaitējumu, ko rada nelabvēlīgi ieradumi vai ārēji cēloņi. 

Pat tiem, kas šobrīd par savu veselību nedomā, ir vērts palūkoties uz pensionāriem un pasekot viņu dzīves gājumam. Daļai no viņiem ir krietni labāks veselības stāvoklis nekā citiem. Iespējams, ir vērts aizņemties kaut ko no labas prakses piemēriem, lai savās vecumdienās varētu būt labākā veselībā. 

Vai eveseliba.lv un informācija internetā var aizstāt ārstu? 

Nē, portāls eveseliba.lv ir tikai informatīvs resurss un nekādā veidā neaizstāj profesionālu palīdzību vai padomu.

Lasīt par veselības jautājumiem ir izglītojoši un noderīgi, taču tas nedod visas atbildes. Ārstiem tāpat kā jebkuram citam profesionālim ir padziļinātas zināšanas, prakse un iespēja nosūtīt jūs uz analīzēm un izmeklējumiem. Šādu detalizētu informāciju par jūsu veselības stāvokli nevar iegūt tikai lasot grāmatas vai publikācijas internetā. 

Nav jēga tērēt savu laiku un veselību dienām, mēnešiem vai pat gadiem ilgā paš-izpētē un literatūras analīzē. Internetā varat gūt pirmo ieskatu, bet pēc tam vajadzības gadījumā ir jāiet pie ārsta. Pirmā pietura parasti ir ģimenes ārsts, kurš tālāk nosūta uz citiem izmeklējumiem, taču ir arī tiešās pieejamības speciālisti. 

Rūpējieties par savu un tuvinieku veselību un dzīvojiet veseli.