Civilizācijas ērtību rezultātā staigāšana basām kājām ir kļuvusi gluži vai par ekskluzīvu lietu.

Pavērojiet, cik izmisīgi mazi bērni cenšas staigāt kailām pēdām par spīti pieaugušo aicinājumiem vilkt zeķes un apavus. Pēdās ir daudz nervu gali, kas savienoti ar daudziem ķermeņa orgāniem. Stimulējot šos punktus, uzlabojas asinsrites un limfātiskās sistēmas darbība, jūtamies možāki un dzīvespriecīgāki. Šādu efektu var panākt ar pēdu masāžu, taču daudz vienkāršāk un reizē arī interesantāk ir staigāt ar plikām pēdām. Baskāju takas sniedz iespēju visai ģimenei gūt jaunas sajūtas, pārvietojoties pa visdažādākajiem segumiem. Ar īpašu sajūsmu šādu nodarbi parasti uzņem bērni. Ja plānojat doties uz kādu no takām, izvēlieties sausu laiku, būs patīkamāk.

Baskāju taka Tukumā

Šobrīd dažādas baskāju takas ir izveidotas gandrīz katrā Latvijas novadā, taču pati pirmā Baltijā un joprojām garākā atrodas Engures novada Smārdes pagastā atpūtas bāzē “Valguma pasaule

Ilustratīvs attēls. Baskāju taka Valguma pasaulē neatrodas pie jūras.

Sākotnēji 1611 m, šobrīd jau 2900 m garā baskāju taka sniedz iespēju pēdām izbaudīt visdažādākos materiālus – čiekuri, stikla lodītes, dažādu veidu akmeņi un oļi, sūna, jūrmalas smiltis, māls, upes ūdens, kūdra, grants, niedres, šķelda, priedes baļķis, koka pāļi, dzirnakmeņi un vēl daudzi citi. Cena no 3 eur (skolēniem un pensionāriem) līdz 5 eur (pieaugušajiem). Par papildus maksu iespējams pieteikties īpašam rituālam vai apmeklēt goda laukumu. Pirmsskolas bērniem par takas apmeklējumu kopā ar vecākiem Smārdes pagastā nav jāmaksā, bet, ja pārvietojas grupā, tad jāšķiras no  1,5 eur.

Ņemiet vērā, ka tūrisma sezonas aktīvākajos brīžos šī taka, visticamāk, būs ļoti apmeklēta. 2016. gadā vienā dienā (rekords) to apmeklēja 4000 cilvēku, līdz ar to uz divvientulību nevajadzētu cerēt, bet ne jau vienmēr tas ir galvenais.


Baskāju taka Valmierā

Apmeklējot Ziemeļvidzemi vērts iegriezties Valmierā, lai paviesotos “Sajūtu parkā”. Blakus Jāņa Dāliņa stadionam un Gaujai esošajā Sajūtu parkā varat apmeklēt īsu baskāju taku. Interesantākais posms uz zemes ir pirmie 10 metri, pēc tam pārvietošanās ir, galvenokārt, pa zemi, dažādiem koka bluķīšiem un atrakcijām. Bērniem līdz 5 gadiem takas apmeklējums ir bez maksas, pārējiem 7 eiro. Šī baskāju taka vairāk ir paredzēta maziem bērniem. Pieaugušos daudz vairāk varētu piesaistīt turpat līdzās esošā taka kokos, kas Sajūtu parkā tika atklāta tikai 2016. gada vasarā. Aptuveni 1,5 km garumā, 5 – 11 m augstumā esošā taka kokos ļauj nolūkoties uz pasauli no vāveres perspektīvas. Par drošību gādā vairāki instruktori un drošināšanas sistēmas. Pats interesantākais seko trases beigās, kur iespējams nolaisties ar trosi pāri Gaujai un atpakaļ. Cena no 10 eur (bērniem) līdz 15 eur (pieaugušajiem), skolēnu un studentu grupām iespējamas atlaides. Ja ir vēlme Gaujā iespējams arī nopeldēties vai iznomāt laivu un doties tālāk uz Cēsīm, Siguldu vai Ādažiem peldus.


Bezmaksas pēdu takas Jēkabpils apkārtnē

Līdzīgas sajūtas piedāvā arī pēdu taka Jēkabpils Mežaparkā. Aptuveni 130 metru garā ar čiekuriem, akmeņiem un sīkšķembām noklātā taka nav gara, taču tā ir bez maksas gan lieliem, gan maziem. Turpat blakus ir arī Daugava, 10 m garā Lūša taka (kokos nostiprināta iekārta), kas palīdz trenēt līdzsvaru un attīsta veiklību, kā arī iespēja spēlēt Meža domino, t.i. milzīgi domino kluči uz kuriem var arī virsū kāpt. Ja ar Jēkabpils baskāju taku vien ir par maz, varat doties uz blakus esošo Krustpils novada, Krustpils pagasta Sprunģēnos esošo 80 m garo, lokveidā izveidoto “Pēdu relaXkūras taku”. Veidota no dabīgiem materiāliem – egles, priežu čiekuriem, sūnām, mizām, celmiem, grants kūdras arī šī taka ir bez maksas. Tās precīzu atrašanās vietu variet uzzināt ierodoties Krustpils pagastā vai meklējiet googlemaps.


Baskāju taku alternatīvas tepat blakus

Latvieši ir dabas bērni, taču liela daļa to ir aizmirsuši. Baskāju taka ir interesanta, taču pati par sevi nav vajadzīga, jo visas tās pašas sajūtas Jūs varat gūt dodoties pastaigā plikām pēdām. Aizbrauciet uz jūru un atstājiet auto mazliet tālāk kā parasti. Novelciet apvavus un zeķes, sākotnēji staigāsiet pa cietu segumu – asfaltu, grants segumu, tad ejiet pa malu – grants, nelieli zariņi, akmentiņi. Pēc brīža ienāksiet priežu mežā, kur būs čiekuri, skujas, mitrā laikā iespējams dubļi. Pieejot pie jūras varat pastaigāties pa smiltīm, Vidzemes jūrmalā un Liepājas pusē arī pa akmeņiem. Ieejiet ūdeni un staigājiet pa smiltīm, akmeņiem, sāļu ūdeni un lūkojieties uz horizontu. Mazināsies stress, uzlabosies asinstrite, varēsiet pārdomāt dzīvi un atpakaļ atgriezīsieties jau daudz mierīgāki un priecīgāki.

Cik izmaksā pēdu takas ierīkošana?

Ja vēlaties ierīkot pēdu taku savā novadā vai ciemā, rēķinieties, ka izmaksas atkarīgas no Jūsu entuziasma un prasmju pakāpes. Piemēram, biedrības “Eksavi” Krustpils novada Krustpils pagasta Sprunģēnos izveidotā 80 metrus garā taka izmaksāja tikai 1160 eur. Atslēgas vārdi šajā gadījumā ir biedrība, kas nozīmē, ka cilvēki, visticamāk, strādāja uz brīvprātības principa, nesaņemot par to atalgojumu. Trases garumu palielinot izmaksas automātiski pieaugtu, taču viss atkarīgs no trases veidošanā izmantotajiem materiāliem. Arī Latvijā populārākajās pēdu trasēs liela daļa no distances ir parasts zemes vai grants segums.