No š.g. 1. jūnijā ir iespējams internetā pieteikties COVID-19 sertifikātiem, lai saņemtu apliecinājumu, ka tā īpašnieks ir 1) vakcinējies pret COVID-19 vai 2) izslimojis. Tāpat ir pieejams 3) sertifikāts, kas apliecina laboratorijā veikto analīžu rezultātus.

Kādēļ man ir nepieciešams COVID-19 digitālais sertifikāts?

Šobrīd Latvijā un Eiropā spēkā ir dažādi ar pandēmijas mazināšanu saistīti ierobežojumi. Lai labāk kontrolētu vīrusa izplatību un ātrāk atgrieztos normālā ikdienas dzīvē Eiropas Savienībā tiek ieviests Eiropas digitālā zaļā sertifikāta sistēma. Latvijā izdotais sertifikāts būs daļa no kopējās sistēmas, taču informācijas apmaiņa ar to būs ierobežota, sniedzot tikai minimāli nepieciešamo informāciju.

Sertifikāta īpašniekiem būs pieejami dažādi atvieglojumi ekonomiskajā un sabiedriskajā dzīvē, t.sk., lai apmeklētu pasākumus, iestādes vai saņemtu pakalpojumus. Tāpat sertifikāts tiks izmantots, lai paātrinātu ES iedzīvotāju pārvietošanos savienības ietvaros.

Kā es varu aplūkot sertifikātu?

Jums ir iespēja aplūkot COVID-19 sertifikātu digitālā formā, lejupielādēt savā ierīcē vai izdrukāt speciālā šim mērķim izveidotā mājaslapā – covid19sertifikats.lv, noklikšķinot uz pogas “Apskatīt savus sertifikātus.”

Lietotāju verifikācija iespējama ar internetbanku, eID karti + karšu lasītāju vai mobile ID.

Kā citi varēs pārbaudīt manu COVID-19 sertifikātu?

Katram sertifikātam tiek izveidots unikāls QR kods, kas ļaus pārbaudīt tā derīgumu gan Latvijā, gan citās ES valstīs.

Plānots, ka informācijas apmaiņas starp ES dalībvalstīm par sertifikātu QR kodos ietvertajiem sertifikātu parakstiem tiks nodrošināta no š.g. 15. jūnija. Tas ļaus, izbraucot ārpus valsts vai uzturoties citā ES valstī, ātri un vienkārši verificēt Jūsu sertifikātu.

Svarīgi – citu valstu dienestiem un pakalpojumu sniedzējiem būs pieejama tikai minimāli nepieciešamā informācija, bet netiks nodotas ziņas par Jūsu personas kodu, izmantotās vakcīnas nosaukums u.c. detaļas.

Man nav dators, internets, mobilais telefons – kā saņemt sertifikātu?

Visērtāk un ātrāk saņemt sertifikātu var speciāli šim mērķim paredzētajā mājaslapā, taču ir padomāts arī par cilvēkiem, kam nav šādas iespējas.

Tie, kuri vēlas var pieprasīt digitālo COVID-19 sertifikātu papīra formātā 1) ārstniecības iestādē, kur vakcinējāties pret COVID-19 vai veicāt testu, 2) jebkurā citā ārstniecības iestādē, 3) valsts un pašvaldību klientu apkalpošanas centros.

Svarīgi: dodoties uz ārstniecības iestādēm vai klientu apkalpošanas centriem obligāti ņemiet līdzi personu apliecinošu dokumentu (pase vai ID karte).

Papildus informācija un avoti: