Latvijas klimatiskajos apstākļos dažādas elpošanas ceļu slimības un alerģijas nav nekas neparasts. Aizlikts deguns rada grūtības elpot, var pasliktināt vispārējo veselības stāvokli un mazina dzīves kvalitāti. Iesnas, deguna blakusdobumu iekaisums jeb sinusīts, saaukstēšanās, alerģiju izraisītas iesnas, alerģisks rinīts, gripa – visu šo kaišu rezultātā pastiprinās deguna kairinājums un gļotu izdalīšanās. Ja saslimšanai laikus netiek pievērsta pienācīga uzmanība var rasties hroniskas iesnas vai pat hronisks sinusīts. Deguna skalošana var palīdzēt izvairīties no visām šīm kaitēm un, ja gadās saslimt, ar to var mazināt simptomus un paātrināt izveseļošanos.

Skalot degunu ar sālsūdeni ir gadsimtiem sena, ajūrvēdā pazīstama metode, kas pēdējo desmitgažu laikā ir kļuvusi populārā arī ASV un Eiropā. Šis paņēmiens ir lēts, vienkāršš un efektīvs, turklāt tā efektivitāti ir zinātniski pārbaudīta un arī pierādīta.

Jau tradicionāli deguna skalošanā tiek izmantota speciāla, mazai lejkannai līdzīga, kanniņa (neti pot), kurā ieliets ar jūras sāli atšķaidīts sālsūdens. Neti ir sanskrita vārds, kas burtiski arī nozīmē deguna tīrīšana. Šī tipa kanniņas var būt izgatavotas no māla, metāla vai plastmasa un ir pieejamas gan interneta veikalos, gan ajūrvēdas, jogas preču veikalos. Vēlams iegādāties kanniņu ar lielāku tilpumu, jo lielāks šķidruma daudzums ļaus radīt degunā lielāku spiedienu un skalošana būs efektīvāka (nevajag pārspīlēt). Latvietis praktiskais deguna skalošanu varētu veikt arī ar nelielu tējkannu vai lejkanniņu, taču ir būtiski, lai snīpja galss būtu noapaļots vai vismaz neass, jo pretējā gadījumā pastāv risks saskrāpēt degunu.

“Lielākajai daļai pacientu deguna skalošana veic labu darbu mazinot simptomus ar ko nevar labi tikt galā ar medikamentiem.. deguna skalošana var tikt uzskatīta par primāro palīdzību vispārējiem deguna un sinusīta simptomiem. Tā bieži ir efektīvāka nekā medikamenti.. Pacienti, kas izmantoja deguna skalošanu piedzīvoja tikpat lielus uzlabojumus kā daži pacienti ar hronisku sinusītu pēc ķirurģiskas operācijas”⁵ (Melissa Pynnonen, Mičiganas Sīnusu centra direktora vietniece un Mičiganas universitātes asistējošā profesore otolaringoloģijā)

Kā pareizi skalot degunu?

Ir cilvēki, kas savā ikrīta higiēnas procedūrā ir iekļāvuši paņēmienu – iešņaukt ūdeni pa vienu nāsi un izspļaut pa muti. Tas ir apsveicami, taču deguna skalošanas kanniņas izmantošana ir daudzkārt efektīvāka metode. Skalojot degunu, ūdens pa vienu nāsi tiek ieliets, sašķidrina gļotas un kopā ar citiem svešķermeņiem tās pa otru nāsi izskalo ārā. Deguna ejas top brīvas (ākas) un kļūst vieglāk elpot. Ir cilvēki, kas apgalvo, ka pēc skalošanas oža kļūst spēcīgāka un jūtas svaigāki.

Reizēs, kad deguns ir ļoti pietūcis vai aizlikts, skalojot degunu, ūdens sākotnēji var pilnībā vai daļēji ietecēt kaklā. Ja tas notiek, vienkārši izspļaujiet to un turpiniet skalošanu. Aptuveni puskanniņu atvēliet vienas nāss skalošanai, bet otru pusi otrai nāsij.  Tā kā profilaktiska deguna skalošana palielina iespējas izsargāties no dažādām infekcijām, daudzi izvēlas veikt šo procedūru katru dienu. Vīrusu sezonas laikā būtu vērts apsvērt iespēju skalot degunu pēc pārrašanās no publiskām vietām. Slimošanas laikā degunu var skalot vairākas reizes dienā, bet kad simptomi ir pārgājuši, deguna veselības uzturēšanai varētu pietikt ar profilaktisku skalošanu trīs reizes nedēļā.

Instrukcija

 1. izšķīdiniet pustējkaroti sāls 0,5 l silta (iepriekš vārītā) ūdens un ielejiet kanniņā (citi iesaka pievienot vēl šķipsniņu sodas).
 2. nolieciet galvu virs izlietnes 45 grādu lenķī vai tā, lai zods un piere būtu apmēram vienā līmenī ar pieri un lejiet ūdeni augšējā nāsī. Ūdens tecēs pa otru nāsi ārā, taču daļa var tecēt arī pa kaklu mutē. Ja tas notiek, ļaujiet tam tecēt pa muti ārā vai arī izspļaujiet.
 3. nolieciet galvu uz priekšu un maigi izpūtiet katru nāsi atsevišķi.
 4. tagad atkārtojiet 2. un 3. punktu  atlikušo ūdeni lejiet otrā nāsī.
 5. svarīgi – deguna skalošanas laikā elpojiet tikai caur muti, lai nepieļautu ūdens aiztecēšanu uz ausīm;
 6. pēc izmantošanas izmazgājiet kanniņu un nolieciet žāvēties citai reizei.
deguna skalošana ar kanniņu

Izvēlēties kanniņu (neti pot) ar lielāku tilpumu.

Viss process neaizņem vairāk par 5 minūtēm, ieskaitot laiku, kas nepieciešams sālsūdens pagatavošanai. Skalošanai varat izmantot vārāmo sāli vai jūras sāli. Citi sāls veidi piemēram himalaju sāls ir ar dažādiem piemaisījumiem un skalojot to gabaliņi var palikt degunā, radot nepatīkamas sajūtas. Atkarībā no kanniņas tilpuma var būt nepieciešams atšķirīgs sāls daudzums, tādēļ pirms lietošanas ir vērts iepazīties ar ražotāja norādīto informāciju.

Ja izlemjat skalot degunu bērnam (iespējams jau no 2 gadu vecuma), varat sāls koncentrāciju nepieciešamības gadījumā arī samazināt. Katram indivīdam pret sāli var būt atšķirīga jutība un bērni nereti ir paši jutīgākie sabiedrības locekļi. Zīdaiņiem skalošana šādā veidā neizdosies un to pat nevajag mēģināt, jo viņi savu privātumu vērtē ļoti augstu un nepiekritīs sadarboties.

Vai deguna skalošana ir bīstama?

Pēdējos gados ārvalstu veselību uzraugošās institūcijas, t.sk. ASV Slimību kontroles un novēršanas centrs rosina, skalojot degunu, izmantot tikai vārītu, destilētu vai dezinficētu ūdeni, lai pasargātu sevi no retas sugas amēbas – naegleria fowleri izraisīta amebiālā meningoencefalīta. Publiski zināmie saslimšanas gadījumi ir konstatēti siltākās zemēs, līdz ar to risks ar to saslimt, skalojot degunu, Latvijā ir salīdzinoši neliels. Tajā pašā laikā jūsu dzīvesvietā ūdenī var būt iemājojušas kādas citas baktērijas, kas var būt nekaitīgas ūdeni iedzerot (kunģa skābe tos nogalina), bet saglabā dzīvotspēju deguna dobumā. Risks saslimt būtiski pieaug uzturoties siltajās zemēs. Tā, piemēram, pāris gadus atpakaļ kāda norvēģu turiste zaudēja dzīvību Taizemē, visticamāk, skalojot degunu un inficējoties ar amēbu naegleria fowleri.  Sargājiet paši sevi un Dievs jūs sargās.
Ideālā gadījumā katram ģimenes loceklim vajadzētu katram pašam savu deguna skalošanas kanniņu. Reālā dzīvē šādu ekstru atļaujas tikai retais un vienu kanniņu izmanto visi. Šī iemesla dēļ ir ļoti svarīgi pēc lietošanas rūpīgi izmazgāt ar karstu ūdeni un dezinficēt kanniņas snīpi. Pretējā gadījumā pastāv risks ar skalošanu nodot infekcijas no vieana otram.
Kopsavilkums
Deguna skalošana ar sālsūdeni, izmantojot skalošanas kanniņu – neti pot ir ērts, vienkāršs un zinātniski pārbaudīts – efektīvs palīglīdzeklis kā palielināt iespēju izvairīties un nepieciešamības gadījumā arī palīdzētu ārstēt iesnas, deguna blakusdobuma iekaisumu jeb sinusītu, alerģisku rinītu un citas deguna kaites. Skalojot deguna ejas, var atbrīvoties no  gļotām, strutām, krevelēm, putekļiem un citiem svešķermeņiem un atvieglot aizlikta deguna simptomus.
Indijā (ajurvēdas tradīcijā) šī metode tiek izmantota gadsimtiem ilgi un pēdējās desmitgadēs ir kļuvusi populārā arī Eiropā un ASV. Ja izlemjat iegādāties šādu kanniņu, izvēloties kādu ar lielāku tilpumu varēsiet degunu izskalot efektīvāk. Lūdzu ņemiet vērā, ka deguna skalošana neaizstāj nepieciešamību saslimšanas un/vai šaubu gadījumā konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai LOR speciālistu.

 

Izmantotie avoti un ieteicamā literatūra

 

 1. Kristina E. Hermelingmeier, M.D et.al.  Nasal irrigation as an adjunctive treatment in allergic rhinitis: A systematic review and meta-analysis. Am J Rhinol Allergy. 2012 Sep-Oct; 26(5): e119–e125 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3904042/
 2. US Centers for Disease control and prevention. Sinus Rinsing For Health or Religious Practice https://www.cdc.gov/parasites/naegleria/sinus-rinsing.html
 3. US FDA. Is Rinsing Your Sinuses With Neti Pots Safe?https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm316375.htm
 4. CNN Study: Neti pots really do help chronic sinusitis http://edition.cnn.com/2016/07/21/health/neti-pot-sinusitis-saline/
 5. Michiga Medicine University of Michigan. Spring Cleaning for your nose.  http://www.uofmhealth.org/news/142spring-cleaning-for-your-nose
 6. Tore Taksdal Stubhaug et.al. Fatal primary amoebic meningoencephalitis in a Norwegian tourist returning from Thailand. JMM Case Rep. 2016 Jun; 3(3): e005042.Published online 2016 Jun 25. doi: 10.1099/jmmcr.0.005042 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5330229/
 7. Attēli: ayurvedanofeminino.blogspot.com, leaf.tv