Pilnībā pasargāt sevi no ērcēm nav iespējams, taču mēs varam darīt ērces piesūkšanāspietiekami daudz savā labā. Turpinājumā aplūkosim darbības, kas var samazināt ērču piesūkšanās risku.

Piemērots apģērbs

Dodoties dabā, ir svarīgi vilkt apģērbu, kas ierobežo ērču iespējas piesūkties. Garās bikses, krekls ar garām rokām būs laba izvēle. Papildus vēlams bikšu galus ievietot zeķēs. Izskatās varbūt smieklīgi, bet noderīgi gan. Velciet cepuri, vai lakatu, jo ērce var pieķerties pie matiem vai galvas brīdī, kad nolieksieties Par ļaunu nenāks arī kapuce, kas sniedz papildus aizsardzību.

Pretinsektu līdzekļi

Aptiekās un veikalos ir nopērkami dažādi pretērču, pretodu un citu kukaiņu līdzekļi, kuriem būtu jāpadara mūs par mazāk pievilcīgu mērķi. Diemžēl neviens ražotājs negarantē, ka spēs pasargāt no ērču piesūkšanās. Varat šos līdzekļus izmantot, bet tas ir tikai papildus aizsardzības līdzeklis, nevis panaceja pret visām likstām.

Rūpīga apskate

Atrodoties mežā, pļavā vai dārzā ik pa 10 minūtēm vēlams ātri aplūkot savu ķermeni. Ērces nav tie paši ātrākie kukaiņi, līdz ar to viņu pārvietošanos pa ķermeni ir viegli pamanīt. Ierodoties mājās, noģērbieties un apskatiet savu ķermeni pilnībā. Vēlams palūgt, lai to izdara arī partneris. Vecākiem jāpārbauda bērni, jo viņi paši diez vai šai prasībai pievērsīs nopietnu vērību. Par ļaunu nenāks pēc pastaigas dabā ieiet dušā vai vannā, lai noskalotu sviedrus, gružus un kukaiņus, ja tādi ir.

Vakcinācija

Šobrīd Latvijas iedzīvotājiem ir iespējams vakcinēties pret vienu no izplatītākajām ērču izraisītajām saslimšanām – ērču encefalītu. Vakcīna pret Laima slimību vēl nav pieejama.

Papildus varat noskatīties arī Slimību profilakses un kontroles centra speciālistes padomus par to, kā pasargāt sevi no ērces piesūkšanās. Ja vēl neesat vēl potējušies pret ērču encefalītu, apsveriet šo iespēju. Tiesa, jāņem vērā, ka vakcināšanās sniedz aizsardzību tikai pret ērču encefalītu, kas gan ir izplatītākā ērču pārnēsātā slimība, bet nepasargā no Laima slimības un ērlihiozes.