Bites uz  Zemes mīt krietni ilgāk kā cilvēki (vairāk kā 125 miljonus gadu) un šajā laikā ir teicami pielāgojušās dzīvei dažādās vidēs. Viens no bišu brīnumainākajiem produktiem ir propoliss jeb bišu līme. Visas bites to izmanto stropa dezinfekcijai, stabilitātei un mazu spraugu aizdarīšanai (lielākām tiek izmantots bišu vasks), taču tas nebūt nav viss. Propolisam piemīt antibakteriālā, pretsēnīšu, pretvīrusu un sāpes mazinoša iedarbība, kas padara bišu līmi par teicamu līdzekli dažādu patogēnu mikroorganismu iznīcināšanai stropā un individuālās šūnās (pirms oliņu iedēšanas). Bites to izmanto, lai mumificētu lielākus iebrucējus (peles, ķirzakas), kurus pēc nogalināšanas vairs nav iespējams izdabūt laukā no stropa. Rezultātā bišu stropa iekšiene tiek uzskatīta par vienu no vistīrākajām un sterilākajām vidēm pasaulē un jebkurai slimībai ir tur grūti ieperināties.

Vārds propoliss ir cēlies no grieķu valodas un sastāv no divām daļām “pro” – ieeja un “polis” – pilsēta vai komūna. Bites propolisu izstrādā no koku jauno dzinumu un pumpuru sveķveida vielā, līdz ar to tā ķīmiskais un bioloģiski aktīvo vielu sastāvs var nedaudz atšķirties.

Propolisa pielietojums veselības nostiprināšanā

Jau gadu tūkstošiem, novērojot bites un lietojot propolisu savām vajadzībām, cilvēki ir atklājuši daudzas tā pozitīvās īpašības. Šis ir viens no tiem produktiem, kas tiek aktīvi lietots gan tautas medicīnā, gan mazākā mērā arī tradcionālā medicīnā. Vēsturiski inki izmantoja propolisu kā pretiekaisuma līdzekli, senie grieķi un romieši to lietoja kā mutes dezinfekcijas līdzekli un antiseptisku līdzekli dažādu brūču ārstēšanai. Pateicoties savām antibakteriālajām  īpašībām tas 17. – 2o. gs izpelnījās ievērību visā Eiropā, t.sk. kā līdzeklis pret tuberkulozi, apdegumu, dažādu brūču, kunģa čūlas un sāpoša kakla ārstēšanai, kā arī kā pretlīdzekli dažādiem audzējiem.

Mūsdienās propoliss tiek izmantots, lai stiprinātu imunitāti, mazinātu sāpes un ārstētu visdažādākās slimības, t.sk. –  augšējo elpceļu slimības, saaukstēšanās un gripveida infekcijas, ādas iekaisums (akne), herpes un dažādu mutes dobuma kaites, taču tā pielietojums ir daudz plašāks. Jaunākie pētījumi liecina, ka propolisu varētu izmantot arī kā pretlīdzekli zeltainajam stafilokokam (staphilococus aureus), kas mūsdienās kļūst aizvien rezistentāks pret dažādām antibiotikām. Bišu līme tiek lietota arī kosmētikā, zobu pastās, veterinārajā medicīnā un farmacijā. Tā kā propoliss ir salīdzinoši lēts un viegli pieejams produkts, potenciālās peļņas iespējas ir nelielas un lielas pūles bišu pētniecībai netiek veltītas.

Kur iegādāties propolisu un kā to lietot?

Dažādus bišu līmes produktus – propoliss eļļā, spirtā, medū, spirta ekstraktu, ziedes, pulverveida, propolisa ūdeni, zobu pastu ar propolisu u.c. varat iegādāties aptiekās Latvijā vai internetveikalos ārzemēs. Turpretim tīru propolisu ir vērts meklēt veikalos, kas pārdod bišu produktus vai pie pašiem biteniekiem. Dravnieki bišu līmi iegūst nokasot to no stropu iekšējām sienām vai rāmīšiem un tā sākotnēji ir staipīga, nedaudz lipīga. Propolisa lietošanas devas ir norādītas uz produkta iepakojuma. Ja sāp zobs vai kakls un ir pieejams propoliss tīrā veidā, to var pakošļāt. Tā kā bišu līmē ir dažādi bioloģiski aktīvi komponenti ar tās lietošanu nevajadzētu pārdozēt.

Propolisa krāsa, tekstūra un īpašības mēdz atšķirties pat starp diviem blakus esošiem stropiem, tādēļ nevajadzētu būt pārsteigtiem pie dažādiem tirgotājiem redzot dažādus produktus. Ja propolisu sasaldē, tas kļūst ciets un savu cietību nezaudē arī pēc uzsildīšanas. Bišu līme kļūst šķidra temperatūrā no 60 – 70 grādiem pēc Celsija, bet atsevišķos gadījumos var būt nepieciešami arī 100 grādi.

Bibliotēkās un internetā ir pieejams plašs literatūras klāsts par bišu līmes lietošanu. Tiem, kuriem nav drosme darboties pašiem, iespējams, ir vērts konsultēties ar apiterapeitu. Apiterapija ir medicīnas nozare, kas ārstniecībā izmanto dažādus bišu produktus. Publiski pieejamā informācija liecina, ka atšķirībā no citām Eiropas valstītm apiterapija Latvijā oficiāli nedrīkst tikt praktizēta, jo Pārtikas un veterinārais dienests neatļauj bišu indes izmantošanu. Tajā pat laikā Latvijā var atrast zinošus apiterapeitus (ārstus), kas savas zināšanas ieguvuši vai papildinājuši ārpus Latvijas robežām un var sniegt savus ieteikumus cilvēkiem, kas ir gatavi tos uzklausīt.

 Izmantotie avoti un papildus literatūra:

  • Bankova, V. Recent trends and important developments in propolis research. In: Evid Based Complement Alternat Med. 2005 Mar; 2(1): 29–32. Sk. internetā: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1062152/
  • Vijay D. Wagh, Propolis: A Wonder Bees Product and Its Pharmacological Potentials. In: Adv Pharmacol Sci. 2013; 2013: 308249. Sk. internetā: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3872021/
  • Marti J1, López F2, Gascón I1, Julve J3. Propolis nasal spray effectively improves recovery from infectious acute rhinitis and common cold symptoms in children: a pilot study. In: J Biol Regul Homeost Agents. 2017 Oct-Dec;31(4):943-950. Sk. internetā: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29254297
  • Robert D. Wojtyczka et. al. Vitro Antimicrobial Activity of Ethanolic Extract of Polish Propolis against Biofilm Forming Staphylococcus epidermidis Strains. In:Evidence-Based Complementary and Alternative MedicineVolume 2013 (2013), Article ID 590703 Sk. internetā: https://www.hindawi.com/journals/ecam/2013/590703/