Akupunktūras paklājiņi ir paredzēti muguras saspringuma un sāpju mazināšanai, kas rodas no ilgstošas un nepareizas sēdēšanas vai cita veida slodzes.

Vairumā gadījumu masāžas paklāju komplektā ietilpst pats paklājiņš (ar vai bez pildījuma), kas noklāts ar vairākiem desmitiem vai pat simtiem plastmasas asumiņu. Papildus tam var būt pievienots arī speciāls kakla un galvas masāžai paredzēts paklājiņš (rullīša veidā).

Ķīniešu tradicionālajā medicīnā akupunktūra jeb adatu terapija tiek izmantota jau tūkstošiem gadu, lai atbrīvotu enerģijas meridiānos bloķēto enerģiju. Procedūras laikā kvalificēts speciālists (Latvijā īpaši apmācīts ārsts) iedur pacienta ķermenī vienu vai vairākas īpaši smalkas adatas.

Procedūra ilgst 30 – 40 minūtes un, kad enerģija ir atbrīvota sāpes var mazināties vai pat pilnībā pazust. Lai arī meridiānu sistēmas esamība rietumu medicīnā neskaitās zinātniski pierādīta to var uzskatī par funkcionālu koncepciju, kas var dot prognozējamus ārstnieciskus efektus. Metode ir pētīta ļoti ilgstoši un pastāv dažādi viedokļi par to, kādēļ tā ir efektīva pie noteiktām diagnozēm, taču pilnīgas skaidrības vēl nav.

Akupunktūras masāžas paklājiņu iedarbība uz veselību zinātniski ir pētīta ļoti maz. To pircēji cer, ka paklājiņš palīdzēs mazināt sāpes, muskuļu saspringumu un vienkārši palīdzēs justies labāk. Katram ir sava pieredze, taču nevar noliegt, ka gulēšana uz asumiem rada asas sajūtas.

Akupunkturas paklāju efektivitātes pētījums

2008. – 2009. gadā Vācijā notika pilotpētījumi, kura laikā tika analizēti 82 pacienti vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Pacienti tika sadalīti divās grupās. Pirmajā ietilpa 40 pacienti, kas sūdzējās par kakla sāpēm (galvenokārt, sievietes, vidējais vecums 46,1 gads  ± 11,3 gadi). Otrajā grupā ietilpa pacienti ar muguras lejasdaļas sāpēm (galvenokārt, sievietes, vidējais vecums 63,9 gadi ± 11,1 gads). Pacienti drīkstēja paralēli turpināt atsevišķu pretsāpju medikamentu lietošanu.

Pētījumā tika izmantoti 22 cm x 33 cm paklājiņi, kas noklāti ar 60 plastmasas diskiem (ar 5 mm gariem asumiņiem). Uz paklājiņiem bija jāguļ 30 minūtes (pirms tam 10 minūtes jāspiež uz asumiem plaukstas (kakla sāpju grupai) vai pēdas (muguras lejasdaļas sāpju grupai)).

akupunkturas paklajs

Pētījumā izmantotais akupunktūras paklājs [foto]

Pētījuma autori secināja, ka akupunktūras paklājiņi palīdzēja mazināt hroniskas kakla un muguras lejasdaļas sāpes.Pētījuma gaitā netika atklāts optimāls laiks paklājiņa izmantošanai, taču pētnieki norādīja, ka pacienti ikdienā tos izmanto atbilstoši saviem ieskatiem. Netika novērotas nekādas būtiskas, negatīvas blakusparādības. Galvenais trūkums – iespējamas, nelielas sāpes, kas var rasties no gulēšanas uz asumiem pirmajās 2 – 5 minūtes.

Vai pirkt akupunkturas paklāju?

Pētījuma rezultāti uzskatāmi par daudzsološiem, jo palīdzēja mazināt pacientu kakla un muguras sāpes. Cik lielā mērā tas bija placebo efekts vai paklāja efektivitātes nopelns ir atklāts jautājums, bet efekts bija pozitīvs.

Šobrīd internetveikalos un pat saimniecības preču veikalos ir nopērkami akupresūras paklāji dažādās krāsās un izmēros. Standarta cena šādiem izstrādājumiem ir no 11 eur līdz 30 eur, taču ir pieejami arī akupunkūras paklāji par vairāk kā 100 eur vai pat 200 eur (Pranamat vai Pranamat Eco). Pārbaudīt, vai efektīvāks ir paklājiņš pa 20 eur vai 150 eur var katrs pats, taču spriežot pēc foto (skat. augstāk) pētījumā tika izmantots salīdzinoši vienkāršs un lēts paklājiņš.

Neviens pārdevējs nesola, ka akupresūras paklāja izmantošana ir līdzvērtīga akupunktūras speciālista apmeklējumam vai masāžai, taču paklāju katrs var izmantot pēc saviem ieskatiem. Finansiāli tas ir izdevīgāk, bet nevar aizstāt speciālistu apmeklējumu.

Kā izmantot akupunktūras paklāju?

  • Novietojiet paklāju uz gultas vai grīdas. Noklājot to uz cietas virsmas, asumiņi dursies sāpīgāk.
  • Pirmajā reizē varat uz paklāja noklāt plānu paladziņu vai audumu. Tas palīdzēs vieglāk pierast pie asumiem. Ja sāpju slieksnis ir pietiekami augsts, varat papildus audumus neizmantot.
  • Gulieties un paklāja lēnām un uzmanīgi, lai nesaskrāpētu ādu. Lielāka ādas laukuma piespiešana vienlaicīgi palīdzēs vieglāk paciest asumus.
  • Gulēšanas uz akupunktūras paklāja ilgumu koriģējiet pēc saviem ieskatiem. Apskatītajā pētījumā dalībnieki ik dienu gulēja uz paklāja ~30 minūtes, bet nav zināms, vai tas ir pats labākais procedūras garums.

Ja jums ir radušies jautājumi par paklājiņa izmantošanu, konsultējieties ar savu ģimenes ārstu vai kādu citu atbilstoši izglītotu medicīnas speciālistu.

Papildus informācija