Sākotnēji griķu diēta var likties jocīga, jo mums visiem tik pazīstamie griķi (latīniski – fagopyrum esculentum) ir garšīgi un Latvijā samērā populāri. Esam pieraduši, ka samazināt svaru tiek rekomendēts dažādos eksotiskos veidu, taču tam tā nav jābūt. Noskaidrosim, kā, ēdot griķus, ātri zaudēt 5 – 10 kg no sava svara dažu nedēļu laikā. Vai tas ir veselīgi un vai vispār iespējams?

Griķu diētas pamatā ir viens vienkāršs noteikums – ēd griķus, cik gribi !

Griķu diētas norise

Diēta ilgst 1 – 2 nedēļas un šajā periodā vari ēst griķus bez ierobežojumiem, taču ir kāds āķis. Griķiem nedrīkst pievienot sāli, piparus, sviestu vai jebkādas citas garšvielas vai taukvielas. Ideālā gadījumā būtu jāēd griķi, kas ir pēc iespējas mazāk rūpnieciski apstrādāti. Tie ir nopērkami eko veikalos, taču jāņem vērā, ka garša būs krietni atšķirīga. Pieņemot, ka lietosi parastos griķus, uzreiz jāņem vērā, ka griķi, kas pagatavoti bez sāls vai garšvielām var šķist ne tik garšīgi, taču tā ir pierašanas vaina. Ir cilvēki, kas sāli vispār nelieto un viņiem šādi griķi ir ikdiena.

Ēdienkartes papildinājums. Vēl bez griķiem ik dienu vari apēst arī pāris ābolus, nedaudz maztauku biezpienu, kā arī izdzert maks. 1 litru liesu kefīru. Papildus vari dzert 1 – 2 krūzes zaļo vai dabīgo augu tēju. Ūdeni vari dzert bez ierobežojumiem, taču vēlams ne ātrāk kā pusstundu pirms un pēc ēšanas.

Pēdējai ēdienreizei vajadzētu būt ne vēlāk kā četras stundas pirms naktsmiera. Ja izturēt ir pavisam grūti, tad pusstundu pirms gulēšanas var iedzert pusglāzi liesa kefīra, nepārsniedzot dienas ierobežojumus.

Sākotnēji svars samazināsies straujāk, jo tiks izvadīts liekais škidrums, bet vēlāk tiks dedzināti arī tauki. Šī iemesla dēļ pirmajās dienās svara zudums būs lielāks, bet vēlāk tas krītisies daudz lēnām. Par to nevajag pārdzīvot, jo tas ir gluži dabīgs process un tam tā ir jābūt. Tas, cik daudz svaru zaudēsi, iepriekš nav precīzi nosakāms, taču, ja liekais svars ir lielāks arī samazinājums būs jūtamāks.

Ja kādā brīdī jūti, ka paliek par grūtu, nemoki sevi. Vari paņemt atslodzes dienu vai uzēst kādu papildus pārtikas produktu, kas kārojas. Dzīvei nav jābūt ciešanām. Tām, kas sevi pārlieku soda vai vēlas dzelžaini iegrožot uz neilgu laika periodu vēlāk nākas nožēlot, jo gribēsies pēc tam saņemt balvu vai kompensāciju un iegūtais rezultāts ātri būs vējā.

Griķu uzturvērtība

Griķi satur organismam nepieciešamas škiedrvielas, olbaltumvielas un aminoskābes un daudz ogļhidrātus (72 g uz 100g, šķiedrvielas 10 g uz 100 g). Ēdot griķus, rodas sāta sajūta, taču patiesībā tajos ir ļoti maz kaloriju. Orientējoši 100 g vārītu griķu ir 100 kalorijas. Tas nozīmē, ka pat, ēdot griķus ļoti daudz, ķermenis patērēs vairāk enerģiju nekā iztērēs un svars samazināsies.

Kā pagatavot griķus?

Jau noskaidrojām, ka vislabākais ir izmantot dabīgos griķus, t.i. tos, kas iepriekš nav rūpnieciski apstrādāti. Putraimus izņem no pakas, nomazgā un aplej ar karstu, bet ne verdošu ūdeni. Pēc tam ļauj griķiem piebriest un atstāj tajā pašā ūdenī vismaz trīs stundas. Tā kā griķu putras pagatavošana šādā veidā prasa laiku, ir svarīgi sagatavot pietiekamu daudzumu vairākām ēdienreizēm uz priekšu. Vajadzības gadījumā vari sagatavot griķu putraimu putru visai nākamajai dienai jau iepriekšējā vakarā.

Islasi pirms sāc gavēt

Zinot, ka cilvēks var iztikt bez ēšanas vairākas nedēļas, var likties, ka šāda mono diēta neradīs nekādas problēmas, taču katrs organisms ir savādāks.  Griķu diētu nedrīkst izmantot, ja Tev ir kuņģa-zarnu trakta slimības, kā arī kuņģa čūla, gastrīts vai cukura diabēts. No ieceres samazināt svaru šādā veidā jāatsakās arī grūtniecēm un jaunajām māmiņām, kas vēl zīda bērnus. Lai arī mēs ekstrēmās situācijās varam iztikt bez ēšanas vairākas nedēļas, tomēr ir vērts pirms tam konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai uztura speciālistu. Labāk būt drošai nekā vēlāk nožēlot.

Pēc diētas beigām vari priecāties par rezultātiem, taču nemēģini to uzreiz atkārtot. Minimālais pārtraukums būtu vismaz viens mēnesis, taču labāk ievērot daudz ilgāku pauzi. Jebkura mono diēta ir paredzēta tikai kā īstermiņa risinājums. Organisms spēj izveidot un nodrošināt tam nepieciešamo vitamīnu, mikroelemtu un aminoskābju rezerves, taču iespējas nav bezgalīgas.

Pasaulē ir daudz un dažādas diētas. Griķu diēta ir vairāk paredzēta kā krīzes situācijas risinājums, lai sagatavotos kādam notikumam vai iegūtu spēku pārkārtot ēdienkarti, lai ēstu un dzīvotu līdzsvaroti.  Ja uzņemsiet mazāk kalorijas nekā patērēsiet, svars agri vai vēlu kritīsies. Tajā pašā laikā jāatceras, ka visas kalorijas nav vienādas. Saldumu un sevišķi cukura pārmērīga lietošana ir ne tikai veselībai kaitīga, bet var sabotēt pat vislabākās diētas.

Kāds ir ilgtermiņa risinājums? Jā, diemžēl tikai ilgtermiņa risinājumi var dot pozitīvu rezultātu. Jāsaprot, ka ēdot vairāk nekā patērējam vienmēr iegūsim papildus kilogramus. Cik daudz? Atkarīgs no ienākošās un izejošās enerģijas daudzuma attiecības. Ja gribat pārplānot savu dzīvi, iespējams, var palīdzēt zināšanas par uztura piramīdu un to, kā pareizi sabalansēt uzturu.