Gandrīz katram no mums vismaz pāris reizes gadā sanāk saukstēties, taču ir cilvēki, kam no tā izdodas veiksmīgi izvairīties. Pirmās saaukstēšanās pazīmes mēs zinām, bet, ja nepievieršam pienācīgu uzmanību, tad ārstēšana vēlāk kļūst jau grūtāka. Visbiežāk saaukstēšanās piemeklē gadalaiku maiņā, kad pieaug apkārtējais mitrums un ķermenis pielāgojas jaunajiem apstākļiem.

Kas ir saaukstēšanās pazīmes Latvijā ?

Tradicionāli saaukstēšanās pazīmes pēc saslimšanas ir novērojamas septiņas dienas. Interesanti, ka vēl nesen pa tv bija reklāma, kur kāds uztura bagātinātāja ražotājs reklamēja, ka ar viņu līdzekli iesnas ilgst septiņas dienas, bet bez vienu nedēļu. Pēc kāda laika reklāmas teksts nedaudz pamainījās, bet doma tomēr bija pareiza. Ja slimība ir sākusies, tad uzveikt to ātrāk ir samērā grūti, taču mēs varam darīt daudz, lai uzlabotu pašsajūtu un ļautu slimībai noritēt maksimāli viegli.

Saaukstēšanās sākums –  uz pāris dienām var parādīties nelielas kakla sāpes un/vai iesnas. Nākamajā fāzē iesnas kļūst īpaši izteiktas – deguns ir pilnīgi ciet vai arī pilošs. Iespējams, arī klepus. Temperatūra paaugstinās tikai nedaudz un nepārsniedz 37,5, bērniem var būt arī lielāka. Pirmajās dienās vīruss darbojas sevišķi aktīvi un cilvēks, kas saaukstējies var vieglāk aplipināt arī citus. Vīruss pārvietojas pilienu veidā, tādēļ būtu vēlams šādu slimnieku neaicināt pie sevis ciemos un arī darbā vajadzētu paņemt pauzīti. Protams, mūsu steidzīgajā ritmā ir daudzi supervaroņi, kas strādā, neskatoties ne uz ko, un slimības lapu ņem tikai tad, kad ir pilnīgi “beigti”, taču jāmācās dzīvot saprātīgāk. Skrienot pa kaklu pa galvu tiek nodarīts sliktums ne tikai pašiem sev, bet arī apkārtējiem un tas jau vairs nav labi.

Kā sevi pasargāt no saaukstēšanās ?

Vai zinājāt, ka Austrālijā cilvēki nezina tādu vārdu – caurvējš ? Viņiem tas saucas – svaigs gaiss. Protams, klimats ir atšķirīgs, daudz sausāks, taču arī tie austrāļi, kas dzīvo Latvijā turpina šeit sekot saviem paradumiem un no caurvēja nesaslimst. Vai zinājāt, ka Skotijā mazus bērnus pat zīdaiņus laiž laukā bez cepurēm un ratos ved bez zeķēm un viņi nesaslimst ? Mēs nedzīvojam, ne Skotijā, ne Austrālijā, taču jau ar šiem diviem stāstiem varam sev gūt atziņas par to, kā rīkoties, lai saaukstēšanās mums vairs neradītu problēmas. Pareizi. Ir vajadzīga preventīva rīcība. Jāstiprina ķermenis un norūdīšanās un deguna skalošana ir iespējams labākie veidi, kā to izdarīt. Ja tagad esat jau saslimuši, tad ir nedaudz par vēlu. Sākt norūdīties brīdī, kad slimība jau ir klāt nebūtu labi, taču pēc atveseļošanās to var pakāpeniski sākt darīt.

Norūdīšanos nevajag sākt ekstrēmi, uzreiz lecot āliņģi. Būs labi, ja sāksiet ģērbties plānāk. Tā, lai ejot nepaliek karsti un nav jātaisa mētelis vaļā. Tiem, kuriem jādodas uz sabiedriskā transporta pieturu un pēc tam ilgi jāstāv, būtu svētīgi iet plānākā apģērbā un apstājoties uzvilkt, ko biezāku virsū.

Papildus ieteikumi, kas palīdzēs izvairīties no saslimšanas:

 • vēdiniet telpas;
 • mazgājiet rokas biežāk kā parasti;
 • mazgājiet telpas;
 • iesmērējiet degunā pretvīrusu vai ēterisku eļļu saturošu ziedi (pirms došanās ārpus mājas);
 • lietojiet uzturā ķiplokus;
 • izkarsējieties pirtī – uzlabojas asinsrite, organisms atbrīvojas no toksīniem, priecīgas emocijas (endorfīni). Pirti var apmeklēt, ja nav paaugstināta temperatūra;

Saaukstēšanās ārstēšana

Latvieši ir dabas bērni un no paaudzes paaudzē tiek nodotas zināšanas par to, kā tikt galā ar saaukstēšanos ar dabas līdzekļiem. Katrai ģimenei ir sava iecienītākā recepte:

 • silts piens ar medu – dzerot siltu pienu vajag sūkāt medus karotīti. Uzreiz likt medu karstā pienā nedrīkst, jo tad šī metode zaudē savu jēgu.
 • kumelīšu tēja – nomierinoša un dziedinoša iedarbība. Kumelītes nevajag likt pārāk daudz, pietiks ar vienu šķipsnu uz krūzi. Ja vēlaties, varat saldināt nedaudz ar medu.
 • aveņu vai upeņu lapu tēja – satur daudz C vitamīnu. Ideāla tēja tiem, kam jāatgūst spēks. Var izmantot arī upeņu ievārījumu vai saldētas upeņu, aveņu ogas, ko ieliek karstā ūdens krūzē.
 • citronūdens – izspied puscitronu uz glāzi ūdens. Citrons ir sārmains un palīdzēs ātrāk tikt uz kājām. Ja, iespējams, iztiec bez saldināšanas, bet, ja ļoti gribās var pielikt nedaudz medu.
 • ķiplokmaizītes – ķiploks ir vīrusu sens pretinieks. Sasmērē maizītes ar sviestu un uzgriez virsū plānas ķiploka šķēlītes un garšai nedaudz sāli. Vari pagatavot arī rupjmaizes ķiploku grauzdiņus (ierīvē ķiploku daiviņu grauzdētā maizītē).
 • deguna un kakla skalošana (ar sālsūdeni vai kumelīšu tēju) – var izmantot kumelīšu tēju, taču jānokāš biezumi, lai neiešņauktu kumelītes degunā. Ar sāls daudzumu nevajag pārspīlēt. Pietiks ar vienu šķipsnu uz glāzi ūdens.
 • ingvera tēja ar medu – garšīgs, veselīgs dzēriens, spēcīga iedarbība. Līdzīgi kā citos gadījumos ar ingveru nevajag pārspīlēt, jo tā garša ir ļoti spēcīga.

Receptes ir daudzas un dažādas, taču tās visas balstās uz centieniem stiprināt imūnsistēmu un vājināt vīrusu perēkļus. Ideālā gadījumā cīņa tiek sākta jau pie pirmajām pašsajūtas izmaiņām, vēl pirms sākas iesnas vai kakla sāpes. Ja tas izdodas, slimību var uzvarēt jau pašā saknē un tā uz āru nemaz vairāk neizpaudīsies (skat. iepriekšējo sadaļu – kā sevi pasargāt). Ķermenis teiks paldies, ja saaukstēšanās periodā lietosiet vairāk šķidrumu un atpūtīsieties. Pat, ja neesat tējas dzērāji, slimojot šķidrums ir jādzer. Uzņemot vairāk ūdeni, Jūs palīdzēsiet organismam vieglāk izskalot vīrusus ārā un, ja to daudzums ķermenī samazinās, tad arī cīnīties ar tiem kļūst vieglāk.

Diemžēl ar bērniem, sevišķi maziem bērniem sarunāt lietot ūdeni, tēju vai kādu citu šķidrumu ne vienmēr izdodas, taču varat mēģināt lietot dažādas viltības. Gatavot interesantus, krāsainus dzērienus, izsniegt salmiņu dzeršanai, tēlot, ka esam ugunsdzēsēju auto, kas sūc iekšā šķidrumu. Fantāzijai šajā gadījumā nav robežas, bet, ja tas neizdodas, nevajag apvainoties. Bērniem ir sava domāšanas loģika, kas ne vienmēr sakrīt ar pieaugušajiem.

Slimošanas laikā būtu jācenšas arī lietot vairāk C vitamīnu. Lai arī organisms nav spējīgs ātri uzkrāt rezerves, tomēr c vitamīna trieciendeva var palīdzēt ar slimību tikt galā veiksmīgāk. C vitamīnu daudz satur kāposti, mežrozīšu augļi, smiltsērkšķi, upenes, mellenes, mazākā mērogā arī citroni. Aptiekās pieejami arī dažādi speciāli preperāti.

Pats svarīgākais ir slimību neielaist. Ja tas ir noticis un situācija neuzlabojas, ir vērts apmeklēt savu ģimenes ārstu. Apstākļos, kad tas nav iespējams, piemēram, brīvdienās un nakts stundās, varat piezvanīt uz ģimenes ārstu konstultatīvo tālruni. Konsultācijas sniedz pieredzējuši speciālisti un, kas nav mazzsvarīgi – tas nav paaugstinātas maksas numurs. Uzklausot Jūsu problēmu, viņi ieteiks labāko risinājumu, bet, ja situācija būs nopietnāka, aicinās doties uz tuvāko slimnīcu vai ambulanci, lai ārsti veiktu detalizētākus izmeklējumus.

Vai lietot medikamentus ?

Katra situācija ir atšķirīga, bet vairumā gadījumu saaukstēšanos var izārstēt bez medikamentiem. Ideālā gadījumā Jūs jau no mazām dienām esat ieklausījušies paši savā ķermenī un zinat tā spējas un robežas. Ja saaukstēšanās nav pirmo reizi, tad jau zināsiet, kas Jums palīdz vislabāk, bet ir labi, ja ir pieejams speciālists ar ko konsultēties par saviem veselības jautājumiem. Tradicionāli saaukstēšanās nav uzskatāma par nopietnu slimību, taču to nevajag atstāt bez ievērības, jo bez ārstēšanas vēlāk var rasties dažādas problēmas un komplikācijas.

Labākais padomdevējs attiecībā uz Jūsu veselību ir Jūsu ārsts. Nekautrējieties izmantot viņa palīdzību. Tās ir Jūsu tiesības un privilēģija. Pirms lietot jebkuras bezrecepšu zāles, ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.

Dabīgie līdzekļi vairumā gadījumu ir labākais risinājums, bet ir daļa, kas tos neatzīst. Ir cilvēki, kas vairs netic dabai un homeopātijai un uzskata, ka palīdzēt var tikai medikamenti. Ir arī vecāki, kas “nosit” temperatūru un, šādā veidā apārstējot bērnus, tos sūta tos jau no rīta uz bērnudārzu. Lieki piebilst, ka pēc pāris dienām grupiņa ir stipri tukšāka, bet slimnieku skaits jau būtiski lielāks.

Priekšlaicīga temperatūras mazināšana mazina leikocītu aktivitāti un neļauj organismam pilnvērtīgi uzvarēt iebrucējus, tādēļ pozitīvais rezultāts ir tikai šķietams un īslaicīgs. Par temperatūras mazināšanu var domāt brīdī, kad tā pārsniedz 38 – 38,5, bet arī tad ir jāvadās pēc iekšējām sajūtām un ārsta rekomendācijām. Protams, ja deguns tek bez mitas vai ir pilnībā ciet, ir vērts apsvērt lietot kādus medikamentus, lai stāvokli atvieglotu. Arī jūras ūdens iesmidzināšana var dot pozitīvu rezultātu, taču nevajadzētu no paša sākuma šaut ar lielgabalu pa zvirbuļiem.

Viela pārdomām

Tiem, kuri sliecas par labu medikamentiem un ir gatavi lietot jebko, būtu jāņem vērā, ka pasaulē ar katru gadu pieaug multirezistento baktēriju daudzums. Šī tendence pieņemas spēkā, jo antibiotikas bieži tiek lietotas nepamatoti. Antibiotikas nevar uzvarēt vīrusus, bet tikai bakteriālu infekciju. Noteikt, vai Jūs ir skāris vīruss vai baktērija, var veicot uztriepes testu un/vai asins analīzes. Pašam to izdarīt nav reāli un ir jādodas pie ārsta. Ja antibiotikas tiek izrakstītas bez pārbaudes, pastāv iespēja, ka tās tiks lietotas, balstoties uz kļūdainiem faktiem. Jums kā pacientam ir tiesības lūgt ārstam veikt šādas pārbaudes, jo par savu veselību visvairāk atbildīgi esam tieši mēs paši.