Kas ir e-nosūtījums un kurš to var izmantot?

E-nosūtījums jeb e-norīkojums ir elektronisks pakalpojums, kas nodrošina pacienta nosūtīšanu uz valsts apmaksātiem vai maksas medicīnas pakalpojumiem. Pie šiem pakalpojumiem pieder ambulatorie vai stacionārie pakalpojumi, ārstu-speciālistu konsultācijas, diagnostika u.c. medicīnas pakalpojumi.

Izmantojot e-norīkojumus Jūs rūpējaties par vidi (ietaupās papīrs) un uzlabojat informācijas pieejamību sev un veselības aprūpes speciālistiem, kad tā būs nepieciešama visvairāk.

Nosūtījuma sagatavošanu veic ārsts, t.sk. ģimenes ārsts. Vienojoties par e-nosūtījuma sagatavošanu, ir ieteicams izrunāties ar ārstu par turpmāko rīcību pēc medicīnas pakalpojuma saņemšanas, piemēram, pierakstīties atkārtotai vizītei, lai pārrunātu rezultātus.

Vienīgie medicīnas pakalpojumi uz kuriem e-nosūtījumi nedarbojas ir laboratoriskie izmeklējumi un veselības aprūpe mājās.

Kā izmantot e-nosūtījumu?

  • Pierakstieties pakalpojuma saņemšanai (pa telefonu, elektroniski vai klātienē), informējot, ka  Jums ir e-nosūtījums. Reģistratūras darbinieks sniegs atbildi par pakalpojuma pieejamību un tā saņemšanas iespējām. Informāciju par rindām uz valsts apmaksātiem medicīnas pakalpojumiem varat atrast izmantojot rindapiearsta.lv.
  • Dodies uz ārstniecības iestādi un saņem medicīnas pakalpojumu. Līdzi ņem pasi vai ID karti. Bērni, kas jaunāki par 15 gadiem var identificēties ar dzimšanas apliecību, ja pase nav pieejama.

Svarīgi: Ar e-nosūtījumu medicīnas pakalpojumu saņemšanai var reģistrēties tikai vienā ārstniecības iestādē. Vajadzības gadījumā e-pierakstu var atcelt, lai pierakstītos ar to pašu nosūtījumu citā ārstniecības iestādē.

Vai e-nosūtījuma izmantošana ir ērta?

Jā! Atkrīt nepieciešamība sēdēt rindā pie ārsta un gaidīt, lai tikai saņemtu nosūtījumu. Tagad vienoties par e-nosūtījuma sagatavošanu varat pa telefonu vai elektroniski. Šī iespēja ir sevišķi būtiska laikā, kad ir spēkā dažādi pandēmijas izraisīti pārvietošanās un satikšanās ierobežojumi.

Vai papīra nosūtījumi vēl ir derīgi?

E-nosūtījumu sagatavošanas iespēja ir spēkā no 2019. gada 1. janvāra. Arī visi pirms šī datuma sagatavotie nosūtījumi papīra formā joprojām ir derīgi.

Kur es varu aplūkot savus e-nosūtījumus?

Jūs variet apskatīt savus e-nosūtījumus valsts oficiālajā e-veselības sistēmā. Autorizācija iespējama ar e-ID karti (vajadzīgs karšu lasītājs), e-parakstu vai internetbankas parolēm. Jūs varat pieslēgties sistēmai noklikšķinot šeit. Pēc tam dodieties uz sadaļu “Mani nosūtījumu un rezultāts”.

Pie kuriem ārstiem var iet bez nosūtījuma?

Ģimenes ārsts ir pirmais, kas nāk prātā, kad domājam, pie kura speciālista vērsties pēc palīdzības veselības jautājumos, taču nebūt ne vienīgais. Ir salīdzinoši daudzi ārsti, kurus varam apmeklēt bez ārsta nosūtījuma.

Pie tiešās pieejamības speciālistiem pieskaitāmi – bērnu ķirurgs, bērnu psihiatrs, dermatovenerologs (ja slimo ar STS), endokrinologs (ja ir cukura diabēts), ginekologs, infektologs (ja ir HIV vai bijis kontaktā ar HIV inficētu), narkologs, oftalmologs (acu ārsts), onkologs, okologs – ķīmijterapeits, pediatrs, psihiatrs.

Plašāku informāciju par tiešās pieejamības speciālistiem varat atrasts Nacionālā veselības dienesta mājaslapā (skat. atsauci zemāk). 


Izmantotie avoti un papildus informācija: